Erasmus akreditacija u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju

U okviru programa Erasmus+, koji je pokrenut još 2014. godine, stvorene su brojne mogućnosti za mobilnost i suradnju u području obrazovanja, osposobljavanja mladih i sporta.

Na natječaju za dodjelu Erasmus akreditacija u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, od prijavljenih 26 ustanova, 12 je zadovoljno uvjete natječaja kvalitetom te zaslužilo dodjelu Erasmus akreditacije, a među njima svoje mjesto pronašla je i naša škola.

Erasmus akreditacija dodijeljenja je za programsko razdoblje 2021.-2027, a omogućit će budućim naraštajima naših učenika kao i našim nastavnicima osobni i profesionalni razvoj obavljanjem stručne prakse i stručnim usavršavanjima u ustanovama diljem Europe, jer stjecanje novih znanja i iskustava u inozemstvu zaista predstavlja vrijedno iskustvo, dok se u uspješnosti Erasmus projekata u strukovnom obrazovanju odražava kvaliteta obrazovne klime.

Dodjela Erasmus akreditacije veliko je priznanje Školskom projektnom timu na čelu sa voditeljem, prof. Danijelom Kovačevićem, koji je uložio dodatne napore sudjelujući u osmišljavanju, prijavi i provedbi raznih projekata.

Erasmus akreditacija je nagrada svim nastavnicima  i učenicima koju su do sada sudjelovali u brojnim projektima te motivacija za uključivanje u buduće projekte.

Više u nastavku.

Ustanove koje su se prijavile na natječaj morale su predočiti Erasmus plan, odnosno hodogram svih onih aktivnosti kojima će se omogućiti realizacija ključnih potreba ustanove te tako unaprijediti kvaliteta strukovnog obrazovanja i osposobljavnja, odnosno ojačati europska dimenzicja poučavanja i učenja.

Školu su ocjenjivali neovisni vanjski stručnjaci pri Agenciji za mobilnost i programe EU (AMPEU).

Što predstavlja Erasmus akreditacija?

• Dokazuje se operativna sposobnost škole da upravlja visokokvalitetnim projektima mobilnosti.
  • Priznaje se dugogodišnje zalaganje škole za kontinuirano unaprjeđenje rada na projektima.
  • Priznaje se strateški pristup u provedbi međunarodne mobilnosti.
  • Priznaje se kvalitetna provedba provedenih mobilnosti učenika i nastavnika.
  • Olakšan put internacionalizaciji mobilnosti, suradnji sa sadašnjim i budućim partnerima.
  • Omogućuje odlazak većeg broja učenika i nastavnika godišnje na osposobljavanja i stručna usavršavanja u zemlje EU.
  • Jednostavnija i kraća prijava na buduće Pozive te dobivanje traženih financijskih sredstava.

objavio: Martina Plaščak   datum: 21. 1. 2022.