« Ožujak 2024 »

30. godina Bitke za Vukovar

"Ove godine posjetili smo Vukovar i obišli mjesta velikog pijeteta" riječi su kojima započenje Izvještaj o posjetu Vukovaru 4.RT razreda, čiji nastavak pročitajte klikom na opširnije ili uživo na panou na prvom katu škole.

VUKOVAR 18.11.2021.

VOJARNA
Ove godine posjetili smo Vukovar i obišli mjesta velikog pijeteta. Započeli smo naše putovanje u vojarni grada Vukovara, gdje smo saznali kako su bili tretirani hrvatski građani i vojnici.

OVČARA
Po završetku posjete vojarni zaputili smo se na groblje Ovčaru kako bismo odali počast ubijenim herojima grada Vukovara te zapalili svijeću.

SPOMEN DOM OVČARA
Nakon molitve otišli smo u Spomen dom Ovčara te kroz uvodni govor vodiča saznali o hrabrosti i veličini poginulih. Zadržali smo se kako bismo vidjeli osobne stvari poginulih te nas je posebno iznenadilo po čemu su obitelji pamtili svoje najbliže.

VODOTORANJ
Posljednja lokacija koju smo posjetili je novo obnovljeni Vukovarski vodotoranj koji sa svojim sadržajem prikazuje kako je moguć život nakon ogromnih i masovnih granatiranja grada heroja.

DOMOVINSKI RAT
VUKOVAR
Rat u Vukovaru započeo je 25.8.1991. napadom na 7 hrvatskih policajaca na Plitvicama. Agresori koji su započeli rat činile su vojske JNA te pobunjeni srpski stanovnici Vukovara.

Broj umrlih branitelja je oko 1000, a civila oko 2500. U logoru se našlo oko 7000 vojnika i civila koji su bili mučeni i ubijani.

Pokolj na Ovčari, bio je ratni zločin koji su počinili pripadnici JNA i srpskih paravojne postrojba. Ubijeno je 255 – 264 civila i vojnika. Većinom su bili dovedeni iz vukovarske bolnice. Među njima su bili francuski ratni dragovoljac Jean-Michel i hrvatski novinar Siniša Glavašević.

Vukovarski vodotoranj sagrađen je 1968. godine. Bio je pogođen s više od 600 neprijateljskih projektila i granata za vrijeme Domovinskog rata tako je postao simbol stradanja i otpora.

Izvijestio : 4.RT s razrednikom Vinkom Zlomislićem i nastavnikom Marijem Slivkom

objavio: Martina Plaščak   datum: 15. 11. 2021.