« Ožujak 2024 »

1.RT u posjetu Muzeju Slavonije

Jučer su posljednja dva sata nastave učenici 1.RT razreda, smjera smjera strojarski računalni tehničar, umjesto u učionicama svoje Škole proveli u Muzeju Slavonije u baroknoj jezgri Tvrđe.

Povezali su tako sat engleskog jezika prof. Ivane Dodig i povijesti prof. Matka Borasa te građanskog odgoja i obrazovanja na prijedlog knjižničarke Martine Plaščak i doživjeli nastavu izvan učionice. U ugodnom prostoru Muzeja Slavonije primili su ih Jesenka Ricl, muzejska pedagoginja, i Branislav Miličić,  kustos, koji su za ovaj Muzejski četvrtak ugostili članove Kluba Titan Atlas, ljubitelje znanstvene fantastike i fantazije, povodom ispraćaja izložbe „Veliki rat i 1918. kontinuitet / diskontinuitet / nasljeđe“  nastale za 100.  obljetnicu kraja Velikog rata.

Kustos Branislav Miličić predstavio je izložbu o Prvom svjetskom ratu odnosno o 1918. godini kada je rat završio, kada su se raspala tri Carstva, kada se svijet suočio s novim bolestima, ali i prigrlio nove pojave koje su postale sastavni dio naše svakodnevice. Objasnio je kako su pozvali članove Kluba Titan Atlas da putem društvenih igara povijesne tematike dočaraju navedeno razdoblje za posjetitelje te da oni njihovim igranjem dožive dašak prošlosti bar na jedno veče, udaljeni od ekrana u društvu uz zabavu.

Slaven Karakaš, predsjednik Kluba Titan Atlas, uz članove Anu Bortić, Ines, Neru i Brunu Tomića te Marka Žeravicu, predstavio je četverogodišnje djelovanje Kluba u šturim crtama kako bi ostalo što više vremena da učenici dožive povijest igrajući društvene igre i naravno da ga nije bilo dovoljno, jer kad se zabavlja vrijeme kao da leti još brže.

U dva školska sata učenici su taktizirali kao akteri Prvog svjetskog rata u Diplomacyju, trgovali obveznicama u Imperialu, i razvijali svoja carstva od početka ljudske povijesti do danas u History of the World te u 7 Wonders. Igrajući se, učenici su doživjeli povijest od početka civilizacija do Prvog svjetskog rata, način života, razmišljanja, trgovanja, ratovanja tada, na jedan drukčiji način - bivajući njezinim dijelom - zaboravili su na školske brige, odmor, odlazak kući, obrok i krevet na dva sata u društvu svojih razrednih kolega i profesora uz zabavu u Muzeju na izvorištu povijesti.

Izvor:

Muzejski četvrtak uz stručno vodstvo. URL: http://mso.hr/?p=8550&lang=hr (22.2.2019.)

Muzejski četvrtak uz Klub Titan Atlas. URL: https://mso.hr/?p=8612&lang=hr (22.2.2019.)

Klub Titan Atlas Osijek. URL: http://klubtitanatlas.hr (22.2.2019.)

objavio: Martina Plaščak   datum: 22. 2. 2019.